• Inwestor przedkłada dokumentację projektową – czy Wykonawca ma obowiązek ją zbadać?


    Inwestor przedkłada dokumentację projektową – czy Wykonawca ma obowiązek ją zbadać?

    Przed przystąpieniem do fazy realizacyjnej inwestycji, prowadzone są prace projektowe. Na podstawie ich rezultatu, Wykonawca podejmuje się następnie realizacji uwzględnionych w projekcie założeń.  Co w sytuacji, w której projekt okaże się wadliwy? Czy Wykonawca ma obowiązek zweryfikować go przed przystąpieniem do robót? Zgodnie z dyspozycją art. 651 kodeksu cywilnego, jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren…

  • Roboty budowlane zostały zrealizowane, ale Inwestor bezpodstawnie odmawia podpisania protokołu końcowego – co teraz?


    Roboty budowlane zostały zrealizowane, ale Inwestor bezpodstawnie odmawia podpisania protokołu końcowego – co teraz?

    Zgodnie z art. 647 k.c., przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, inwestor zaś zobowiązuje się do dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, a następnie do odebrania obiektu i zapłaty wynagrodzenia.  Co…

  • Przewlekłość postępowania cywilnego


    Przewlekłość postępowania cywilnego

    Spory sądowe – Przewlekłość postępowania sądowego – co można zrobić? Klienci korzystający ze stałej obsługi prawnej niejednokrotnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, iż procesy sądowe trwają czasem zbyt długo. Niestety czasami tak się dzieje. Przyczyn jest wiele, a do nich należy często m.in. taktyka procesowa drugiej strony (przytłaczanie sądu niezliczonymi wnioskami, zażaleniami oraz innymi pismami procesowymi).…

  • Rozprawy zdalne – w trybie on line


    Rozprawy zdalne – w trybie on line

    Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego uchwalona w dniu 7 lipca 2023 r. ponownie wprowadza istotne zmiany procedury cywilnej. Kolejna nowelizacja przede wszystkim wprowadza na stałe do polskiego porządku prawnego możliwość przeprowadzania rozprawy zdalnej (to znaczy takiej odbywającej się za pośrednictwem środków komunikowania na odległość). Posiedzenia zdalne w procedurze cywilnej zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego w…

  • Wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym


    Wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym

    Instytucja wyłączenia sędziego uregulowana została przede wszystkim w art. 40–44 KPK. Przepisy art. 40 i 41 oraz 42 § 4 KPK normują przyczyny wyłączenia sędziego, przepisy art. 41a, 42 § 1–3 i art. 43 KPK regulują procedurę wyłączenia, natomiast przepis art. 44 KPK przewiduje odpowiednie stosowanie wskazanych unormowań do ławników oraz referendarzy sądowych. Poza przytoczonymi…

  • Rozwód a dobro dziecka


    Rozwód a dobro dziecka

    Rozwód to z reguły trudne wydarzenie w życiu dorosłych, jak i też, a może jeszcze bardziej – dla małoletnich dzieci. Uregulowanie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów jest najczęściej kwestią sporną. Zdarza się jednak, że pomimo rozpadu pożycia małżonkowie potrafią pozostać w dobrych relacjach, a interes dziecka jest dla nich kwestią absolutnie nadrzędną.  Aby orzec rozwód muszą do tego…

Scroll to Top