• Zarząd sukcesyjny

    Zarząd sukcesyjny

    Dziedziczenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej i zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem po jej śmierci Dziedziczenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest pod nazwiskiem jej właściciela. Działalność nie posiada swojego odrębnego majątku, a więc jej majątek równoważny jest z majątkiem właściciela działalności. Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza …

    Zarząd sukcesyjny Czytaj więcej »


  • Na czym polega zniesienie współwłasności?

    Na czym polega zniesienie współwłasności?

    Co do zasady zniesienie współwłasności to likwidacja stosunku współwłasności. Innymi słowy mamy do czynienia z likwidacją stanu, w którym własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Znieść współwłasność można na różne sposoby – dotyczy to zarówno trybu umownego, jak i sądowego. W przepisach prawa cywilnego wyróżnia trzy sposoby zniesienia współwłasności: sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży; …

    Na czym polega zniesienie współwłasności? Czytaj więcej »


  • Dział spadku

    Dział spadku

    Wspólność majątku spadkowego Majątek przypadający kilku spadkobiercom czyni ich współspadkobiercami. Majątek spadkowy jest objęty wówczas wspólnością, do której stosujemy odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Każdy ze spadkobierców ma określony ułamkowo udział w spadku. Nie wiadomo jednak wtedy, które przedmioty majątkowe lub prawa przypadną określonej osobie. Z tego powodu każdy ze współspadkobierców jest współposiadaczem …

    Dział spadku Czytaj więcej »


  • Nowe zasady reklamy wyrobów medycznych

    Nowe zasady reklamy wyrobów medycznych

    Ustawa o wyrobach medycznych (Dz.U.2022 poz. 974) to akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. W oryginalnym brzmieniu porusza ona zagadnienia związane z m.in.: nadzorem nad procesem produkcji wyrobów medycznych przez instytucje zdrowia publicznego; wprowadzaniem ich do użytkowania; udostępnianiem wyrobów medycznych na rynku; reklamą wyrobów medycznych; obowiązkami importerów medycznych. Co uległo zmianie od …

    Nowe zasady reklamy wyrobów medycznych Czytaj więcej »


  • Nowe orzeczenie sądu w sprawie Wibor – rata kredytu spadła o 5.000 zł

    Nowe orzeczenie sądu w sprawie Wibor – rata kredytu spadła o 5.000 zł

    W Rzeczpospolita artykuł o najnowszym orzeczeniu Sądu w Katowicach :)) https://www.rp.pl/konsumenci/art37424811-przelomowe-orzeczenie-sad-zawiesil-wibor-rata-kredytu-spadla-o-5-tys-zl Na temat wiboru i możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej kancelaria pisała w Dziennik Gazeta Prawna w publikacji z dnia 18.08.2022 r. Poniżej link do naszego artykułu. https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/8520230,zlotowkowicze-ida-w-slady-frankowiczow-czy-slusznie.html?fbclid=IwAR3uq-wTPjd2rNozmyzOB1mdsLXdTBeDXYn2Z7sOt6MR_uBxUALZ1NhnwrI Ogromnie cieszymy się, że pierwsze sądy przychylają się do tejże argumentacji :)))


  • Czym są możliwości zarobkowe rodziców i jak wpływają na wysokość alimentów? 

    Czym są możliwości zarobkowe rodziców i jak wpływają na wysokość alimentów? 

    Zazwyczaj, gdy mowa jest o tzw. alimentach, chodzi o obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka. Zgodnie z art. 135 § 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Sporządzając pozew o alimenty, konieczne jest odniesienie się do tej przesłanki.  W sytuacji, kiedy rodzice małoletniego decydują się na rozstanie, a …

    Czym są możliwości zarobkowe rodziców i jak wpływają na wysokość alimentów?  Czytaj więcej »


Przewiń do góry