-
Rozwód a dobro dziecka
Rozwód to z reguły trudne wydarzenie w życiu dorosłych, jak i też, a może jeszcze bardziej – dla małoletnich dzieci. Uregulowanie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów jest najczęściej kwestią sporną. Zdarza się jednak, że pomimo rozpadu pożycia małżonkowie potrafią pozostać w dobrych relacjach, a interes dziecka jest dla nich kwestią absolutnie nadrzędną. Aby orzec rozwód muszą do tego …
-
Jakie dowody w sprawie rozwodowej?
Zgodnie z art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego https://arslege.pl/rozwiazanie-malzenstwa-przez-rozwod/k2/a470/ rozwiązanie małżeństwa przez rozwód możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, chyba że w skutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Orzeczenie rozwodu zachodzi w sytuacji, kiedy istnieją dowody na to, że rozpadły się …
-
Zarząd sukcesyjny
Dziedziczenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej i zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem po jej śmierci Dziedziczenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest pod nazwiskiem jej właściciela. Działalność nie posiada swojego odrębnego majątku, a więc jej majątek równoważny jest z majątkiem właściciela działalności. Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza …
-
Na czym polega zniesienie współwłasności?
Co do zasady zniesienie współwłasności to likwidacja stosunku współwłasności. Innymi słowy mamy do czynienia z likwidacją stanu, w którym własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Znieść współwłasność można na różne sposoby – dotyczy to zarówno trybu umownego, jak i sądowego. W przepisach prawa cywilnego wyróżnia trzy sposoby zniesienia współwłasności: sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży; …
-
Dział spadku
Wspólność majątku spadkowego Majątek przypadający kilku spadkobiercom czyni ich współspadkobiercami. Majątek spadkowy jest objęty wówczas wspólnością, do której stosujemy odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Każdy ze spadkobierców ma określony ułamkowo udział w spadku. Nie wiadomo jednak wtedy, które przedmioty majątkowe lub prawa przypadną określonej osobie. Z tego powodu każdy ze współspadkobierców jest współposiadaczem …
-
Nowe zasady reklamy wyrobów medycznych
Ustawa o wyrobach medycznych (Dz.U.2022 poz. 974) to akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. W oryginalnym brzmieniu porusza ona zagadnienia związane z m.in.: nadzorem nad procesem produkcji wyrobów medycznych przez instytucje zdrowia publicznego; wprowadzaniem ich do użytkowania; udostępnianiem wyrobów medycznych na rynku; reklamą wyrobów medycznych; obowiązkami importerów medycznych. Co uległo zmianie od …