-
Zasiedzenie nieruchomości – Jak zasiedzieć nieruchomość?
Na czym polega zasiedzenie nieruchomości? Zasiedzenie nieruchomości jest instytucją uregulowaną w przepisach 172 i dalszych Kodeksu cywilnego i jest sposobem na nabycie nieruchomości przez jej posiadacza samoistnego, niebędącego właścicielem. Aby było to możliwe, konieczne jest nieprzerwane posiadanie przez okres 20 lat w dobrej wierze. Posiadacz, który uzyskał nieruchomość w złej wierze nabywa nieruchomość po upływie 30…
-
Rozwód – Przebieg Postępowania Rozwodowego: kluczowe aspekty i możliwości
Rozwód jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu, nie tylko ze względu na emocjonalne obciążenie, ale także z powodu złożoności postępowania sądowego. W Polsce proces rozwodowy może przebiegać na kilka sposobów. W zależności od tego, czy strony zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie, czy też z orzekaniem o winie. Niniejszy artykuł przybliży przebieg…
-
Adwokat rozwodowy – czym się zajmuje?
Rozwód jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu każdej osoby. To decyzja, która często jest poprzedzona wieloma kłopotami i konfliktami, jednak czasami jest jedynym rozwiązaniem, aby zakończyć toksyczną relację. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata rozwodowego w Warszawie, który pomoże nam przejść przez ten trudny okres. Artykuł dotyczący rozwodu znajdziecie Państwo pod…
-
Inwestor przedkłada dokumentację projektową – czy Wykonawca ma obowiązek ją zbadać?
Przed przystąpieniem do fazy realizacyjnej inwestycji, prowadzone są prace projektowe. Na podstawie ich rezultatu, Wykonawca podejmuje się następnie realizacji uwzględnionych w projekcie założeń. Co w sytuacji, w której projekt okaże się wadliwy? Czy Wykonawca ma obowiązek zweryfikować go przed przystąpieniem do robót? Zgodnie z dyspozycją art. 651 kodeksu cywilnego, jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren…
-
Roboty budowlane zostały zrealizowane, ale Inwestor bezpodstawnie odmawia podpisania protokołu końcowego – co teraz?
Zgodnie z art. 647 k.c., przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, inwestor zaś zobowiązuje się do dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, a następnie do odebrania obiektu i zapłaty wynagrodzenia. Co…
-
Przewlekłość postępowania cywilnego
Spory sądowe – Przewlekłość postępowania sądowego – co można zrobić? Klienci korzystający ze stałej obsługi prawnej niejednokrotnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, iż procesy sądowe trwają czasem zbyt długo. Niestety czasami tak się dzieje. Przyczyn jest wiele, a do nich należy często m.in. taktyka procesowa drugiej strony (przytłaczanie sądu niezliczonymi wnioskami, zażaleniami oraz innymi pismami procesowymi).…